Logo VULCAN - Razem dla lepszej oświaty
Nabór do przedszkoli

Oferta jednostki

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 15 IM. WANDY CHOTOMSKIEJ W OLSZTYNIE

ul. Jana Boenigka 5, 10-686 Olsztyn

tel. 895419890

e-mail: przedszkole@pm15.olsztyn.eu

WWW: http://pm15.olsztyn.eu

imię i nazwisko dyrektora: Magdalena Piątek

Lista oddziałów

Nazwa oddziału Szczegóły
Przedszkole Miejskie nr 15 Dzieci w wieku 3 latDzieci w wieku 3 lat Dzieci w wieku 4 latDzieci w wieku 4 lat Dzieci w wieku 5 latDzieci w wieku 5 lat Dzieci w wieku 6 latDzieci w wieku 6 lat Dzieci starsze niż 6 latDzieci starsze niż 6 lat Opieka całodzienna z wyżywieniemOpieka całodzienna z wyżywieniem WyżywienieWyżywienie AngielskiAngielski

Dodatkowe informacje

Jednostka publiczna/niepubliczna:
Publiczna
Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych:
Częściowo przystosowany
Godziny pracy:
06:30 - 16:30
Własny budynek:
Tak
Własny ogród:
Tak

Opis jednostki

Przedszkole Miejskie Nr 15 im. Wandy Chotomskiej usytuowane jest na osiedlu Jaroty. Mieści się w jednopiętrowym, wolnostojącym budynku otoczonym pełnym zieleni, dobrze zagospodarowanym ogrodem z własnym placem zabaw. Mamy do dyspozycji nowoczesną bazę dydaktyczną, w tym: sześć sal zabaw, salę gimnastyczną, salę integracji sensorycznej oraz gabinety: logopedyczny i terapii pedagogicznej.

Przedszkole czynne jest w godzinach 6.00-16.30, zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze 5 godzin dziennie, w godzinach od 7.00-12.00

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat uczęszczają do 6 oddziałów, których nazwy są związane z literaturą patronki - Wandy Chotomskiej: Bańkolandia, Motylkowo, Kraina Czarów, Kreseczkowo, Muzykańce, Fruwaki.

Placówka zapewnia również wychowankom odpłatne korzystanie z wyżywienia składające się  4 posiłków:

08.30 -  I śniadanie
10.00 -  II śniadanie
11.30 -  obiad - zupa
14.00 -  obiad - II danie

Wszystkie posiłki przygotowywane są na miejscu w kuchni przedszkolnej, która od dłuższego czasu wykorzystuje do przygotowania posiłków piec konwekcyjno-parowy. Dzięki temu posiłki są smaczniejsze i zdrowsze.

Kadra pedagogiczna, to kompetentni, dobrze przygotowani do zawodu nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz specjaliści do prowadzenia zajęć logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, oligofrenopedagogiki, gimnastyki korekcyjnej, integracji sensorycznej, choreoterapii i języka angielskiego. Pomoc psychologiczną zapewnia rodzicom, dzieciom i nauczycielom zatrudniony w przedszkolu psycholog.

Wiele zajęć organizujemy poza budynkiem przedszkola. Duży plac zabaw wyposażony w nowoczesny sprzęt sportowo-rekreacyjny uwzględnia potrzeby dzieci młodszych i starszych, np.: zjeżdżalnie, sprężynowce, karuzela, linarium,  piaskownice. Altanki zapewniają cień w słoneczne dni. W ogrodzie utworzono miejsca, w których nasze przedszkolaki mają możliwość bliskiego obcowania z przyrodą: obserwują zwyczaje ptaków i dokarmiają je zimą w „Ptasim zakątku”; w  „Miododajni” poznają owady zapylające, uczą się znaczenia pszczół w naszym ekosystemie; na „Kwietnej łące” i w „Ogrodzie rustykalnym”, podziwiają bogactwo roślin i owadów obserwują ich wzrost i rozwój; w patio poznają „Zioła naszych pól i łąk”, sieją i sadzą zioła oraz warzywa; w lapidarium dowiadują się o minerałach regionu Warmii i Mazur, wypoczywają, wraz z rodzicami pielęgnują zakątki przyrody, by wszyscy mogli się nimi cieszyć. W edukacji dzieci odwołujemy się do myśli  F. W. Fröebla, uznawanego za twórcę wychowania przedszkolnego która głosi, że zabawa, stanowi podstawową formę aktywności dziecka. Realizując te założenia stawiamy na samodzielność w działaniu. Dzięki temu dzieci mają okazję do samodzielnego doświadczania, eksperymentowania, eksplorowania otoczenia i szukania radości w odkrywaniu nowego. Dzieci kształtują przywiązanie do kraju poprzez  pielęgnowanie tradycji patriotycznych, mają kontakt z technologią komputerową. Uczą się podstaw kodowania wykorzystując atrakcyjne pomoce dydaktyczne, takie jak: matę do kodowania, ozoboty.  Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach zorganizowanych dla całej grupy, jak i zajęciach indywidualnych, podczas których wykorzystujemy „Magiczny dywan”, tablice interaktywne, programy interaktywne do zajęć logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych. Zależy nam, by wszystkie dzieci, które uczęszczają do naszego przedszkola osiągnęły gotowość do podjęcia nauki w szkole. Dlatego po rozpoznaniu potrzeb i możliwości dzieci organizujemy:

- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
- zajęcia integracji sensoryczne,
- zajęcia logopedyczne,
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne,
- gimnastykę korekcyjną,
- terapie ręki,
- zajęcia umuzykalniające,
- zajęcia TIK – komputerowe

A ponadto:
- zajęcia z języka angielskiego
- religię na życzenie rodziców

Zajęcia i zabawy określone w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, organizowane są w przedszkolu zgodnie z zalecanymi warunkami ich realizacji.


Zdjęcia jednostki

Zdjęcie szkoły 2 Zdjęcie szkoły 4 Zdjęcie szkoły 6